SITES Spectre

„Olasz szellem”


Tervezés:

Az Olasz Királyság a XIX. század második felében vívta ki függetlenségét, amely egybeesett a kézifegyver-fejlesztés forradalmával, amikor elterjedtek a füst nélküli lőport tüzelő ismétlőpuskák, majd a századfordulón az öntöltő, sorozatlövő fegyverek. Az Olasz Királyság lakossága az első világháború előtt túlnyomórészt mezőgazdaságból élt, de már megkezdődött az iparosodás, az olasz kézifegyver-gyártás azonban már jóval az ország létrejötte előtt létezett: a legnagyobb olasz fegyvergyártót, a Beretta vállalatot 1526-ban alapították (e cég a világ legöregebb, máig működő lőfegyver-gyártója).

Az első világháború alatt az Olasz Királyságban (továbbiakban: Olaszország) számos fegyvergyártó épített különböző fegyvereket a pisztolyoktól a puskákon át a géppuskákig: a Beretta mellett (többek között) ilyen volt a Bodeo, a Carcano, a Glisenti, a Perino, a Vetterli és a Villar Perosa. Az olaszok ennek ellenére nem tudtak elegendő fegyvert gyártani, ezért az Antant országok segítségére szorultak: az olaszokat elsősorban francia fegyverekkel támogatták, de amerikai és brit géppuskákat is használtak.

Olaszország ugyan a győztesek oldalán fejezte be az első világháborút, de belerokkant a területén vívott, hatalmas emberáldozatokkal járó konfliktusba, amely következtében az 1920-as években a Benito Mussolini vezette fasiszták ragadták magukhoz a hatalmat. Mussolini egy, az ókori rómaihoz mérhető birodalomról álmodott, amelyhez el kívánta foglalni a Földközi tengert, de a diktatúra mindinkább elszigetelődött, ezért az olaszok folytatták a fegyvergyártást.

A második világháború előtt és alatt a központi irányítás alá vont olasz fegyvergyártó vállalatok által épített lőfegyverek száma jelentősen nőtt, a cégek száma azonban csökkent: ekkor az olasz kézifegyverek túlnyomó részét a Beretta és a Carcano építette. A második világháború alatt Olaszország ismét súlyos veszteségeket szenvedett és a háború végén gyakorlatilag megszűnt az olasz fegyvergyártást, amely azonban a háború után (immár kötöttségektől mentes formában) újraéledt.

Az 1940-es, 50-es és 60-as években években több új olasz fegyvergyártó alakult, ld.: A. Uberti, Benelli, Chiappa, Davide Pedersoli, FAMARS, Franchi, Perazzi, Socimi és Tanfoglio. A legtöbb új vállalat a polgári piacra összpontosított, jellemzően a piac egy jól meghatározott szeletére (a Benelli például a világ egyik legismertebb sörétes puska gyártója, míg az A. Uberti XIX. századi amerikai perkussziós gyújtású revolverek replikáit építi), de az olasz fegyvergyártók meglepően sok géppisztoly is kifejlesztettek.

A világ első sorozatgyártású géppisztolya, az 1915-ös Villar Perosa is olasz volt és Olaszország még az első világháború alatt gyártani kezdte e típus továbbfejlesztett változatát, az OVP 1918-at, míg a Beretta vállalat a Model 1918 jelű egységet. A második világháború előtt Olaszországban csak Beretta géppisztolyokat gyártottak, a háború alatt viszont kis mennyiségben épült az FNA-B FNAB 43, a SARMA OG-43, az FFG TZ-45 és a partizánok által fejlesztett Variara géppisztolyok.

A második világháború után a Beretta több további géppisztolyt gyártott, az 1980-as években azonban egy kisebb géppisztoly-építési hullám keretében párhuzamosan 4 fegyvergyártó 4 típusa jelent meg, amelyek a következők voltak: Benelli CB M2, Beretta M12S, SITES Spectre és Socimi Type 821, bár a Benelli típusa egyedi lőszere miatt nem került sorozatgyártásba, a Socimi fegyvere az izraeli Uzi másolata volt, míg a Beretta M12S a cég Model 12 géppisztolyán alapult. Jelen cikk a Spectre-rel foglalkozik, amelyet a Societá Italiana Tecnologie Speciali S.p.A (röviden SITES) vállalat gyártott (a típus neve, a Spectre angolul kísértetet jelent).


Konstrukció:

A SITES Spectre géppisztoly felépítése hasonló a korábbi olasz Beretta M12-eshez: a fegyver első markolata és pisztolymarkolata között található az enyhén előrefelé döntött tár, ugyanakkor előbbi megkülönböztető jegye a négyzet keresztmetszetű, perforált csőköpeny. A Spectre igen kompakt fegyver: hossza a tusával együtt is csupán 580 mm, behajtott tusával pedig csupán 350 mm és tömege szintén csekély (2,9 kg). A Spectre a világ legelterjedtebb pisztolylőszerét, a legtöbb olasz géppisztolyok által is használt 9x19 mm-es Parabellum lőszert tüzeli.

Az olasz gépfegyver egyszerű tömegzáras kialakítású, de zárt, nem pedig szabad tömegzáras. Ez ugyan bonyolultabbá teszi a fegyvert, de pontosabb első lövést tesz lehetővé, mert amíg a hagyományos tömegzáras géppisztolyokban a zártest az elsütőbillentyű meghúzását követően előresiklik, megváltoztatva a fegyver súlypontját (kismértékben megbillentve a géppisztolyt), addig ennél a kialakításnál a zár csak az első lövés leadása után mozog.

A Spectre egyes- és sorozatlövés leadására egyaránt képes: automata üzemmódban tűzgyorsasága jelentős - percenként 850 lövés. A típus különlegessége, hogy nem kettő, hanem négy lőszer szélességű tárakat használ, amelyet ezért a megszokottnál szélesebbek, de rövidebbek. A géppisztolyhoz 30 és 50 lőszert befogadó tárakat gyártottak (az 50 lőszeres tár magassága megegyezik egy hagyományos 30 lőszeres táréval), de emellett lehetőség van hagyományos Parabellum tárak használatára is.

Az olasz géppisztoly tűzváltókarja a fegyver mindkét oldalán elérhető, amely mellett kialakítottak egy kettős működésű (revolverező) elsütőbillentyűt, amely pontosabb első lövést tesz lehetővé. A Spectre felhúzókarja a géppisztoly tetején található, ezáltal mindkét kezes lövők használhatják, de a hüvelykivető nyílás a géppisztoly jobb oldalára került, amely balkezes felhasználók számára nem ideális. A fegyver nem állítható fém irányzékkal rendelkezik; a Spectre névleges hatótávolsága 150 méter.


Életút:

A Spectre géppisztolyt Claudio Gritti és Roberto Teppa alkották meg, akik kifejezetten a speciális alakulatok és rendőrségek számára tervezték a fegyvert, ezért fontos szempont volt a keskeny kialakítás, a pontosság és a rejtett viselés lehetősége (a fegyver nem rendelkezett kiálló alkatrésszel, mert azok beleadtak volna a ruhába).

Az 1984-től gyártott géppisztolyt korlátozott mennyiségben olasz és svájci különleges alakulatok, valamint az olasz és francia rendőrség használta, de jelentősebb megrendelés nem érkezett rá, mert az 1980-as években párhuzamosan számos géppisztolyt gyártottak, telítve a piacot.

A géppisztolyt kezdetben az Amerikai Egyesült Államok polgári piacán is értékesítették, 1994-ben azonban megszigorították az amerikai szabályokat (a fegyverkereskedők és fegyveres testületek kivételével megtiltották a sorozatlövő fegyverek vásárlását), ezáltal megszűnt a fegyver utolsó nagyobb piaca.

Mindez azt eredményezte, hogy a Spectre géppisztolyt gyártó SITES 1997-ben csődbe ment, a fegyver gyártása azonban nem szűnt meg, mert Claudio Gritti Svájcban saját fegyvergyártó céget alapított, Greco Sport néven, amely átvette a géppisztoly gyártási jogát.

Eredetileg a Spectre géppisztolyt két fő változatban gyártották: a Spectre M2 bázismodellt hamarosan kiváltotta a Spectre M4, de ez csak kisebb részletekben különbözött elődjétől (mások mellett megváltoztatták a felhúzókara alakját és a felhajtható tusa helyett oldalra behajtható tusát alkalmaztak).

A Greco Sport a sorozatlövő Spectre változatok mellett megépítette a Spectre-HC modellt, amely egy félautomata fegyver, kifejezetten az amerikai polgári piacra (Európában a Spectre-HC-t Falcon néven kínálták); ez 30 és 50 helyett 5, 10, illetve 15 töltényes tárakból töltött. Mivel további katonai megrendelés nem érkezett a géppisztolyra, a félautomata változat iránt pedig igen csekély volt a kereslet, 2001-ben a Greco Sport befejezte a Spectre gyártását és 5 évvel később a cég csődbe ment.


A Spectre soha nem vált sikeres géppisztollyá, mert eleve egy szűk vásárlórétegnek szánták, akik azonban számos olcsóbb, a német Heckler und Koch MP5 képében pedig jobb képességű géppisztolyok közül választhattak, ezért az olasz gépfegyver egyetlen öröksége a Roberto Teppa által tervezett, párhuzamosan 4 lőszert befogadni képes tára (ld.: US4589218A szabadalom).


Műszaki adatok:

Gyártó: SITES

Típusnév: Spectre

Típus: géppisztoly

Tervező: Claudio Gritti és Roberto Teppa

Megjelenés éve: 1984

Fizikai jellemzők:

Fegyver tömege: 2900 g

Teljes hossz: 580 mm (behajtott tusával 350 mm)

Csőhossz: 130 mm

Kialakítás:

Működési elv: zárt tömegzáras

Tárkapacitás: 30 vagy 50 db

Irányzék: fém, nem állítható

Lőszer:

Neve: 9 mm Parabellum

Mérete: 9x19 mm

Tömege: 7,45 g

Teljesítmények:

Tűzgyorsaság: 850 lövés/perc

Lövedék kezdősebessége: ismeretlen m/s


Vissza
Ötlet.Minőség.Elfnet.hu | 2011-2024 | Minden jog fenntartva.